Jednostki OSP, które posiadają przy selektywnym systemie uruchamiania syren Terminale SMS mogą zautomatyzować proces uruchamiania alarmowania w momencie ogłoszenia alarmu przez Stanowisko Kierowania PSP.

Należy w waszym terminalu SMS (karta konfiguracja) wprowadzić na pozycję pierwszą i drugą numery naszego Centrum Alarmowań i odpowiednio  je nazwać:
poz. pierwsza numer – 89-679-69-01  nazwa np. alarmowanie.pl-1
poz. druga numer – 34-340-11-01  nazwa np. alarmowanie.pl-2
a następnie (karta zdarzenia)  ustawić tryb CLIP ( tzw. strzałka, dzwonienie ) czas CLIP maksymalnie 10.

W momencie wysłania kodów przez Stanowisko Kierowania PSP  wasz terminal SMS najpierw zadzwoni do naszego Centrum Alarmowań a tym samym uruchomi alarmowanie strażaków OSP przez serwis ALARMOWANIE.PL. Po wykonaniu dzwonienia do Centrum terminal przystępuje do wysłania sms-ów do strażaków.

Dzięki takiemu rozwiązaniu jednostka może w prosty, sprawny, szybki i skuteczny sposób równocześnie alarmować wszystkich strażaków przy wykorzystaniu posiadanej infrastruktury

W dużym stopniu można wyeliminować następujące problemy związane  z SMS tj.:

  • możliwości techniczne terminala SMS a właściwie jego ograniczenia (możliwość wysłania tylko jednego sms-a w tym samym czasie) sprawiają, że osoby wpisane na końcu listy alarmowania otrzymują SMS ze znacznym opóźnieniem, to często zniechęca je do angażowania się do udziału w działaniach ratowniczych oraz (bywają przypadki, że wóz bojowy jedzie na sygnałach już do akcji a niektórzy nie dostali jeszcze SMS). W rozwiązaniu, które proponujemy wszyscy będą alarmowani równocześnie bez względu na pozycję na liście do alarmowania.
  • za wysłane z terminala sms-y trzeba ponosić opłaty ale w naszym rozwiązaniu jednostka ponosi tylko opłatę stałego miesięcznego abonamentu bez względu na ilość zleconych alarmowań.
  • zdarzają się przypadki, że strażak nie otrzymuje sms-a natychmiast. SMS-y mogą z wielu powodów przychodzić ze znacznym opóźnieniem np., z powodu przeciążenia sieci komórkowej. Rozmowy w sieciach komórkowych mają pierwszeństwo przed sms-ami ponieważ operator zarabia na rozmowach telefonicznych tylko wtedy gdy są one zrealizowane, natomiast na sms zarobił już w momencie wysłania go i nie musi się spieszyć z jego dostarczeniem do odbiorcy (sms w przeciwieństwie do prowadzonej rozmowy on-line, to zapisana informacja, którą zawsze można przechować i wysłać w momencie kiedy operator będzie mieć wolne zasoby systemowe).
  • nie wszystkie telefony komórkowe posiadają możliwość przypisania do przychodzącego sms-a dedykowanego dzwonka, natomiast do przychodzącego dzwonienia istnieje taka możliwość, w takim przypadku strażak bez spoglądania na wyświetlacz telefonu będzie wiedzieć, że został ogłoszony alarm dla OSP.